Az egészségügyi szolgáltatók, kórházak, rendelőintézetek, orvosok elleni kártérítése perek mind Magyarországon, mind pedig külföldön az elmúlt másfél évtizedben megsokszorozódtak. Ezen eljárások – az esetek többségében - következményeiket tekintve messze túlmutatnak egy-egy ügyben hozott ítélet közvetlen hatásain. Bár a közvetlen pénzügyi hatást semmiképpen nem szabad lebecsülni, hiszen egy elvesztett kártérítési ügy alapjaiban rengetheti meg egy kisebb szolgáltató működését, de talán ennél is fontosabb, hogy a bírói gyakorlat által felállított követelmények nagy hatással lehetnek az egészségügyi ellátók mindennapi működésére is – akár úgy, hogy a defenzív medicina irányába tolják el az orvoslást, akár úgy, hogy megváltoztatják például az alkalmazott betegtájékoztatási, dokumentációs gyakorlatot.
Az ilyen ügyekkel a nem szakmai közvélemény is rendszeresen találkozik, hiszen a média kiemelt figyelmet szentel azoknak az eseteknek, ahol felmerül az egészségügyi szolgáltató esetleges mulasztása.
A könyv téma szerint csoportosítva elemez több száz esetet, ezek megismertetik az olvasót a típusügyekben (diagnosztikus tévedés, tájékoztatás elégtelensége, idegentest testüregben hagyása, fertőzéses szövődmény, későn elkezdett gyógykezelés, fogyatékos gyermek születése, stb.) kialakult bírói gyakorlattal, valamint azzal, hogy a bíróságok miként értelmezik a kártérítő felelősség egyes elemeit, a felróhatóságot, az okozati összefüggést és a kár fogalmát. A munka alapvetően a magyar bírói gyakorlatot ismerteti, kiemelt figyelmet szentelve a 2004-ben megjelent első kiadása óta keletkezett ítéletek elemzésének, emellett azonban figyelemmel van a külföldi joggyakorlatra is.
A szerző a témakör egyik legismertebb hazai szakértője, orvosi és jogi diplomával rendelkezik, tudományos fokozatát jogból szerezte, emellett bejegyzett igazságügyi orvosszakértő, a Semmelweis Egyetem oktatója, aki az orvos kártérítési felelősségéről számos hazai és külföldi konferencián tartott előadást.
A könyvet haszonnal forgathatják azok a szakemberek, akik bíróként, ügyvédként, igazságügyi orvosszakértőként ilyen ügyekkel találkoznak, de reményeink szerint segíthet a mindennapi betegellátásban dolgozó orvosoknak és egészségügyi vezetőknek abban, hogy megelőzzék a kártérítési eljárásokat, illetve egy már folyamatban lévő eljárásban hatékonyan védekezzenek.
A kötet adatai:
Megjelenés éve: 2010
Formátum: A/5
Terjedelem: 390 oldal
A tartalomból:
Bevezetés
1. Orvosi felelősség – számadatok, gazdasági megfontolások
2. Tendenciák az egészségügyi kártérítési eljárások bíróságon kívüli kezelésére, illetve a felelősség korlátozására
3. Jog és etika az orvosi felelősség megítélésében
4. Az orvosi felelősség alapkérdései
5. Kártérítési felelősség a tájékoztatás elmulasztásáért
6. Tipikus hibák az egészségügyi ellátás során – a magyar bírói gyakorlat tükrében
7. Összefoglalás, következtetések
Felhasznált irodalom jegyzéke
A Kiadó kategória alatt megnézheti az adott kiadótól a boltunkban kapható könyveket az alábbi linken:https://goo.gl/XcpRDI
A kiadó neve kereshető és szűrhető is.