Sándor jugoszláv király meggyilkolásának számos részletét máig homály fedi. Igen keveset tudunk az 1934-es marseille-i merénylet előkészítéséről, az elkövetők és cinkosaik pontos kilétéről, valamint arról, milyen erők álltak a bűncselekmény mögött. A nemzetközi politika hivatalos körei Budapestet kívánták felelőssé tenni a merényletért. Végül népszövetségi eljárás indult az ügyben, mely Magyarországot felmentette a vádak alól.
Eckhardt Tibor visszaemlékezéseinek jó része e legutóbbi mozzanattal foglalkozik. A Genfben folyó eljárásnak – az akkor magyar népszövetségi főmegbízottként tevékenykedő – Eckhardt maga is aktív résztvevője volt. Neki kellett a magyar álláspontot megjelenítenie a világszervezet igencsak ellenséges légkörében. Ha a kisantant a francia külpolitika támogatását élvezve Budapestet el tudta volna ítéltetni, akkor ezzel a Párizs környéki békék revíziójának még a gondolatát is sikerült volna hosszú időre elhitelteleníteni.
Az, hogy nem így történt, nagyban Eckhardt genfi erőfeszítéseinek köszönhető, aki jelen kötetben a Népszövetségben kifejtett diplomáciai munka bemutatása mellett foglalkozik a gyilkosság közvetlen okaival, valamint a Magyarország elleni francia, jugoszláv, cseh és román támadássorozat hátsó mozgatórugóival is. Eckhardt Tibor eredetileg 1964-ben, angolul adta ki visszaemlékezéseit Amerikában, melyet most a tisztelt olvasó harmincöt esztendő után végre magyar nyelven is kézbe vehet.
A tartalomból:
Terrorizmus Jugoszláviában
- A Duce beszél
-Királygyilkosság
-Vörösterror
-A pánszerb álom
-A horvát felkelés
-Az Usztasa-összeesküvés
-A bűncselekmény előkészítése
-Felelősség és büntetés
Status Quo és revízió
-A béke megszervezése
-Békecsinálás a Duna-medencében
-Magyarország megcsonkítása
-A magyar revíziós mozgalom
Diplomácia és zsarolás
-Az európai rend összeomlása
-Gyilkosság: a nemzeti politika egyik eszköze
-Laval a vezetőülésben
-A bűntény kivizsgálása
-Jugoszlávia akcióba lendül
-Genfben felgördül a függöny
-A Magyarország elleni vád
-Politikai kihívás
-A legsötétebb óra
A végső erőpróba
-Konfrontáció Genfben
-A nagyhatalmak napja
-Holtjáték
-Győz az igazság
-Az utóhatás
-Haladék és agónia
Függelék
A kötet adatai:
Megjelenés éve: 2009
Terjedelem: 218 oldal