A könyv történeti, szociológiai, közgazdasági és politikatudományi kutatási eredmények ötvözésével annak bemutatására vállalkozik, hogy a "túlköltekező" posztszocialista államot a rendszerváltás utáni hazai társadalomfejlődés mélyen fekvő szerkezeti feszültségei késztetik állandó terjeszkedésre. Középponti tézise, hogy az átalakulás alapjának tekintett "államtalanításhoz" az egyedüli út a piac új szereplőinek az állam feletti rendelkezés megszerzéséért vívott küzdelmein át vezet ? e küzdelmek azonban végül nem az államról való fokozatos leválást segítik, hanem a függőség tömeges megerősítését eredményezik.
Az állam továbbá "túlsúlyos" és irracionálisan "túlköltekező" szereplője maradt a hazai gazdasági folyamatoknak, ebből pedig jóléti szerepköreinek tartós torzulása következik: a jóléti újraelosztás iránti szükségleteket csak önfenntartó erejű szelekciós mechanizmusok révén képes egyensúlyban tartani. Ennek viszont a magyar társadalom kettészakadását elmélyítő súlyos következménye az, hogy a jóléti ellátás napjainkra a szegregáció és a társadalmi kirekesztés etnikai konfliktusokkal tagolt terepévé vált. Az elemzés végkövetkeztetése: a civil, polgári és szociális jogok egységének ilyen értelmű felbontása hosszabb távon felzárkózás helyett az Európától való távolodás irányába visz, és veszélybe sodorja az állampolgári jogegyenlőségre épülő politikai demokrácia elemi működőképességét is.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kiadási év: 2007
Terjedelem: 230 oldal
A Kiadó kategória alatt megnézheti az adott kiadótól a boltunkban kapható könyveket az alábbi linken:https://goo.gl/XcpRDI
A kiadó neve kereshető és szűrhető is.