Az illegális droghasználattal kapcsolatos közpolitikai viták 2005-re Magyarországon végképp megfenekleni látszanak. A tiltás és a tűrés álláspontjai közötti merev szembenállás nemcsak a hosszú távú stratégiák kialakítását, de az értelmes társadalmi párbeszéd lehetőségét is veszélyezteti. Ebben a helyzetben a tudományos igényű megszólalás feladata egyre sürgetőbbé, de egyre nehezebbé is válik. Az utóbbi években, nemzetközi szakmai körökben, olyan változások tanúi lehetünk, melyek a drogjelenségek körül folyó tudományos diskurzust új utakra vezethetik.
Ezek az erőfeszítések a droghasználat kérdését a társadalmi közegben jelentkező hatások elemzésén keresztül igyekeznek megközelíteni. Itt egyre hangsúlyosabb szerepet kap a francia filozófus Michel Foucault munkáira való hivatkozás. Ezek a hivatkozások fontosak, mert az új elméleti keretek új reprezentációs lehetőségeket és új, akár a gyakorlati szinten is kamatoztatható lehetőségeket nyújthatnak. Jelen kötet arra vállalkozik, hogy szempontokkal és konkrét példákkal szolgáljon a foucault-i perspektíváknak az illegális droghasználat problématerületén való termékeny alkalmazásához. E vállalkozás újszerűségét mutatja, hogy e megközelítésnek még a nemzetközi színtéren sem szenteltek önálló tematikus összeállítást. A hazai és külföldi társadalomtudósok és szakértők elemzései mellett a kötet helyet ad Foucault egyik, a drogok történetét érintő előadásának.
Rácz József egyetemi magántanár, a MTA Pszichológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Addiktológiai Tanszékének vezetője, a Kék Pont Addiktológiai Központ és Ambulancia igazgatója. Az 1980-as évektől foglalkozik ifjúsági szcénák kutatásával, elsősorban a droghasználat témakörben. 2006-tól az EMCDDA Tudományos Tanácsának tagja.
Takács Ádám filozófus, az ELTE BTK Atelier Magyar-Francia Társadalomtudományi Központ munkatársa. Elsősorban fenomenológiával és történelemelmélettel foglalkozik.
A kötet adatai:
Megjelenés éve: 2006
Terjedelem: 163 oldal