Másképpen viselkednek-e az emberek, ha a másoknak okozott károk esetén a felelősségüket másképp ítélik meg? Megváltoznak-e a döntéseik, ha a joggyakorlat más elvek szerint ítéli meg azt, hogy a döntéseik és a másik ember kára között mikor áll fenn oksági kapcsolat? Hat-e a magatartásukra, ha a bíróságok magasabb vagy alacsonyabb kártérítéseket ítélnek meg? Gondosabbak, elővigyázatosabbak lesznek-e, ha nem felróhatósági, hanem veszélyes üzemi felelősség szerint dől el az, hogy felelősek-e egy-egy károkozásért? Kinek és milyen döntése változik, ha egy tevékenységet a másért viselt felelősség valamelyik formája alapján ítél meg a joggyakorlat?
A joggazdaságtani elemzés szerint az emberi döntésekre ezek a változások igenis hatnak – de a hatás nem mindig az, amit elsőre várnánk. A kötet a joggazdaságtani modellek segítségével a joggyakorlat ezen kérdésekre adott válaszainak hatásait elemzi.
***
A Szerző azt ígéri, hogy a kártérítési felelősség jogát egy közgazdász szemével mutatja be, a joggazdaságtan tudományosan megalapozott módszerével. Ennél ugyanakkor jóval többet tesz, mert az elemzés eredményeként megjelenő gondolatok a kártérítési felelősség mélyebb megértéséhez és egyes kérdésekben a gyakorlatban felmerülő problémák megoldásához is támpontot jelentenek. Ritkán születik a hazai jogirodalomban olyan mű, amely a kártérítési felelősségnek a gyakorlat bemutatását meghaladó elemzését tudja nyújtani. Ez a könyv ezt magas színvonalon teszi meg, és így komoly tudományos értéket hordoz.
(Menyhárd Attila egyetemi tanár)
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: keménytáblás
Megjelenés éve: 2024
Terjedelem: 372 oldal