Állam- és jogtudomány
Lehetőségeink szerint a hazai jogi könyvkiadás majdnem teljes kínálatát megtekintheti a kategóriában. Külföldi joganyagot is talál, választékunkat folyamatosan bővítjük Felhívjuk a figyelmét, hogy a gyakorlattól eltérően jogi folyóiratot is értékesítünk, akár teljes évet, akár egyes darabokat is. Újdonságot jelentenek az on-line és az elektronikus tartalmak, amelyet folyamatosan frissítünk. A Jogtár tipusú elektronikus kiadványokat, kiadótól függetlenül, havi kiadásban is megrendelheti. Érdemes rákattintani a könyv címére vagy képére, mert általában részleteket közlünk a tartalomjegyzékből.
Az egyes kategóriáknál, a témát csak részben érintő, vagy a témához általunk ajánlott irodalmat is megtalálja.
A terület kategorizálásánál igyekeztünk a tudományos felosztást követni. Azonban a jobb követhetőség érdekében többször eltekintünk ettől. Az állam- és jogtudományok rendszerén belül ma megkülönböztetnek általános állam- és jogtudományokat, valamint ágazati (szak) állam- és jogtudományokat.
Az általános állam- és jogtudományok az állammal és a joggal, illetve az egyes állam- és jogrendszerekkel, mint egésszel foglalkoznak. Az állam- és jogbölcselet, az egyetemes és a nemzeti állam- és jogtörténet tartozik a körébe. Az ágazati állam- és jogtudományok vizsgálják a jogrendszer egyes ágait, feltárják belső összefüggéseit, törvényszerűségeit. Ezen belül megkülönböztetjük az anyagi és az alaki jog tudományágait. Az anyagi jogtudományok a jogalanyok jogait és kötelezettségeit írják elő. Büntetőjog (Btk.,Büntető Törvénykönyv, 2012. évi C. törvény), polgári jog (Ptk., 2013. évi V. törvény, új Ptk, Polgári Törvénykönyv), stb. Az alaki jogtudományok megmutatják, hogy milyen keretek között gyakorolhatják a jogalanyok jogaikat és kötelezettségeiket. Büntetőeljárási jog (Be.,1998. évi XIX. törvény, büntető eljárás törvény, büntetőeljárás jog), polgári eljárásjog (polgári perrendtartás, PP., 1952. évi III. törvény, 1952. évi III. törvény a polgári perrendtartásról), stb. A tudományágat a kiegészítő- és segédtudományok is segítik, mint a közgazdasági tudományok, a pszichológia, kriminalisztika stb. Szövegünkben próbáltuk jelezni az alap jogágak közkeletű elnevezéseit. Így talán a teljesen laikusnak is könnyebb lesz eligazodni a jogi könyvek között.
Szeretnénk segítséget nyújtani a témában elmélyedni kívánóknak.
Néhány a jogtudománnyal foglalkozó intézmények közül:
-
MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, Jogtudományi Intézet
- ELTE Állam- és Jogtudományi Kar
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi Kar
- PTE Állam- és Jogtudományi Kar
- Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
- Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Források:
- Digitalizált Törvényhozási Tudástár
- A következő témákban nagyon széles forrásanyagot biztosít:
-
GYŰJTEMÉNYISMERTETŐK
-
JOGFORRÁSOK
- Adattárak
- Jogi témájú könyvek
- Országgyűlési szakirodalom
- Politikai és történelmi témájú könyvek
- Szerzői életrajzok
- Könyvismertetők
ORSZÁGGYŰLÉSI DOKUMENTUMOK
Állam- és jogtudomány folyóirat, online hozzáféréssel
