George A. Lindbeck könyve a vallás kulturális–nyelvi megközelítésének teológiai továbbgondolása. Középpontjában a dogmák állandóságának, változásának és fejlődésének kérdése áll. Szerzője az amerikai Yale Egyetemen volt a történeti teológia professzora, s közben aktív résztvevője az evangélikus – római katolikus párbeszédnek. Könyve részben a ma elterjedt vallás- és dogmaelméletek tipológiáját és értékelését adja. Egyszerű rendszerezésnél sokkal többre vállalkozik azonban a kötet: egy egészen új megközelítést is javasol az eddigiek helyett. A „szabályelmélet” nem az igazságról megfogalmazott kijelentésekként fogja fel a dogmákat, nem is az egyetemes emberi tapasztalatok jelképeiként, hanem a vallás nyelvtani szabályainak tekinti őket.
Nem ismereteket közölnek, nem is belső tapasztalatok kifejezései. Az a feladatuk, hogy a vallás követőinek nyelvhasználatát és magatartását szabályozzák. A szerző ezt a szemléletet szembeállítja a hagyományos ortodoxia tételes dogmaértelmezésével és a liberális teológia expresszív-tapasztalati megközelítésével. A könyv utolsó fejezete új teológiai módszert vázol: az „intratextualitást”.
A kötet adatai:
Kötés: Puhakötés
Megjelenés éve: 1998
Terjedelem: 240 oldal
Tartalomjegyzék:
Bevezetés (Ittzés Gábor); G. A. Lindbeck: Előszó; 1. Elmélet, ökumenizmus és kultúra: a javaslat kontextusa. 2. Vallás és tapasztalat: teológia előtti vizsgálódások. 3. Sok vallás és az egy igaz hit. 4. Dogmaelméletek. 5. Az elmélet próbája: krisztológia, mariológia és tévedhetetlenség. 6. Egy posztliberális teológia felé.