Az MTA Filozófiai Kutatóintézet szellemi műhelyének éves terméséből kap válogatást az olvasó. A sokféleség, egészen pontosan a tudás sokfélesége érdekelt bennünket: az, hogy hányféle formája, mennyi megjelenési módja szükséges a tudásnak ahhoz, hogy kísérletet tegyünk a világ jelenségeinek és folyamatainak leírására, értelmezésére és megmagyarázására.
Az általunk alkalmazott megközelítési módok, a metafizikai, a fenomenológiai, a nyelv-, a tudomány-, a vallás-, a művészet- vagy történetfilozófiai vizsgálódások egyvalamit bizonyossá tehetnek annak számára, aki kézbe veszi e kötetet: azt, hogy a világ nem „egydimenziós″, nem „egy látószögű″ – épp ellenkezőleg:
többszólamú, polifon szerkezete elkerülhetetlenné teszi a legkülönfélébb látásmódok és eltérő gondolkodási formák együttes és egyidejű jelenlétét. Hogy a rendelkezésünkre álló rövid esztendő alatt sikerült-e bármit is tető alá hozni ebből a programból, annak eldöntését az olvasóra bízzuk.
A szerkesztők – természetesen – reménykednek, ámde – természetesen – bizonytalanok is egyszerre...
A kötet szerzői:
Agárdi Péter, Békés Vera, Codruţa Cuceu, Ferencz Sándor, Frenyó Zoltán, Gábor György, Gángó Gábor, Golden Dániel, Gyáni Gábor, Hévizi Ottó, Kondor Zsuzsanna, Kovács Gábor, Laki János, Mester Béla, Mesterházi Miklós, Neumer Katalin, Sonkoly Gábor, Surányi László, Szántó Veronika, Szécsi Gábor, Székely László, Sziklai László, Turgonyi Zoltán, Vajda Mihály, Varga Péter
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Megjelenés éve: 2010
Terjedelem: 372 oldal