Vlagyimir Szorokin új regényében ismét visszatér az erőszak azon nyelvéhez, amellyel korábban kivívta a „botrányíró” címet, emiatt Az örökséget 2024 áprilisában el is távolították az oroszországi könyvesboltokból és könyvtárakból. A fiktív jövőben játszódó, többrétű regény kiindulópontja a háborúk után átrendeződött Eurázsiát átszelő Transzszibériai expressz, amelyet hazaárulók, dezertőrök, egyszóval: a nép ellenségeinek hulláival fűtenek. Miközben zakatol a vonat, a specvagonból kiszabadult tizenkét éves Álja elindul megkeresni az ikertestvérét, ám a szerelvényt megállítja a pravoszláv testvériségben élő és gázt szívó Usszurijszki Basznokok partizáncsapat… Beágyazott szövegként egy regényen belüli mitikus regény is meg-megszakítja az elbeszélést, majd az ismét irányt vált, s a szereplők a 19. századi orosz írók veretes nyelvén az irodalomról és annak legújabb irányáról, az e-könyveket felváltó milklitről beszélgetnek. Mire az okostej összeáll túróvá, az irodalomkedvelők pedig elmerülnek benne, a korábbi történetszálak összeérnek, több ponton megidézve a Garin doktor című Szorokin-regényt is.
A folyton új utakat kereső Szorokin most sem okoz csalódást: szürreális-groteszk írói univerzumának elemeit, nyelvi megoldásait és stílusbravúrjait mesteri módon vegyíti egy zavarba ejtő történetben.
Vlagyimir Szorokin (1955) az orosz irodalom élő klasszikusa, annak a hetvenes években indult konceptualista (underground) művészeti hullámnak ma is aktív képviselője, amely irodalomban, képzőművészetben, filmben, zenében és színházban is maradandót alkotott. Korai írásai az erőszak explicit módon való bemutatásán keresztül a szovjet rendszer állami kegyetlenségének legradikálisabb kritikáját nyújtották. 1990 utáni művei tematikailag, műfajilag és stílusukban is rendkívül változatosak. A Jég-trilógiát (Bro útja, A jég, 23 000), mely egyszerre ezoterikus fantasy és a szovjet múlt feldolgozása, a világ minden jelentősebb nyelvére lefordították. Az író által később látnokinak bélyegzett Az opricsnyik egy napja univerzumában játszódó szövegek (Cukor-Kreml, Tellúria, Manaraga), valamint a Garin doktor alakja köré csoportosuló regények (Hóvihar, Garin doktor, Az örökség) egy elképzelt jövőbeli Oroszországot elevenítenek meg, ahol egymás mellett él a feudális berendezkedés és a szupermodern technológia. A groteszk történetszövés, a nyelvi bravúrok, az elnyomás és az erőszak nyers leírásai, a sci-fi- és futurista elemek, továbbá a 19. századi nagy orosz írók stílusának megidézése olyan egységes írói világot teremtenek, amely az elmúlt évtizedekben megkerülhetetlenné vált a kortárs orosz irodalomban.
A szerző az Ukrajna elleni 2022-es orosz támadás óta Berlinben él, hazájában a hatalom „külföldi ügynökként” tartja számon.
A kötet adatai:
Formátum: 135 x 215 mm
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2024
Terjedelem: 272 oldal