A pénzügyi jog egyetemi szintű oktatása hagyományosan három nagy témakört fog át: az adójogot, a költségvetési jogot, valamint a pénzügyi és befektetési intézményrendszer szabályozásának témakörét. Az olvasó jelen kötettel egy pénzügyi jogi egyetemi tankönyvsorozat második kötetét tartja a kezében, amely bemutatja az áruk és szolgáltatások forgalmához kapcsolódó legfontosabb adózási szabályokat az általános forgalmi adó, a jövedéki adó, valamint a forgalmi típusú helyi adók tekintetében, továbbá kitér a vámjogi szabályozás alapjainak áttekintésére is.
A kötet szerzői a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Pénzügyi Jogi Tanszékének oktatói, akik immár két évtizedes tapasztalatot gyűjtöttek össze a pénzügyi jog oktatása terén, és elérkezettnek látták az időt, hogy oktatási és gyakorlati tapasztalataiknak legjobban megfelelő, és egyúttal hallgatóik felkészülését legjobban segítő tankönyvsorozatot indítsanak útjára. A pénzügyi jog oktatása során általános tapasztalat, hogy a téma terjedelme, összetettsége és részletessége különleges megközelítést tesz szükségessé. E különleges megközelítés azt jelenti, hogy nem célszerű az egyes témakörök minden egyes részelemét beemelni a tananyagba.
Az oktatás célja sokkal inkább az, hogy a három nagy témakör, az adójog, a költségvetési jog és a pénzügyi és befektetési szabályozás alapvető elemei, fogalmai és belső rendszertani összefüggései kerüljenek a fókuszpontba és ezáltal a hallgatók megismerjék azon szabályozási struktúrák működését, amelynek részleteiben, gyakorlati munkájuk során már ők is kellő biztonsággal el tudnak igazodni.
Jelen kötet célja ennek megfelelően a forgalmi típusú adózás és vámjogi szabályozás rendszerének, alapfogalmainak, uniós és hazai szabályozási összefüggéseinek áttekintése a jogtudományi egyetemi szintű pénzügyi jogi oktatás igényei szerint. Ennek megfelelően a szerzőknek nem célja a szabályozás minden egyes részelemének bemutatása, hanem sokkal inkább egy alapos fogalom tisztázó és átfogó rendszertani elemző módszert követve, a tárgyalt témakörök egyes elemeinek működését és belső összefüggéseit szeretnék megismertetni az olvasókkal. A kötet elsődlegesen egyetemi tankönyvként való felhasználási céllal készült, amelyben a szerzők azonban nem pusztán a hazai szabályozás bemutatására törekedtek, hanem hangsúlyosan kitértek az európai uniós szabályozásra, illetve a hazai és uniós bírósági gyakorlatra is.
A kötet azok számára is hasznos szakkönyvként használható, akik egyetemi tanulmányaik befejezését követően is adójoggal kívánnak foglalkozni, akár adóhatósági, akár más jogalkalmazói területen.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2021
Terjedelem: 208 oldal
A tartalomból:
Előszó
Bevezetés
1. Az általános forgalmi adó
1.1. Bevezetés
1.2. Az egységes uniós áfaszabályozás jelentősége, a harmonizáció főbb lépései, jogforrások
1.3. A hozzáadott típusú adó ismérvei
1.4. A HÉA Irányelv felépítése és logikája
1.5. Az áfa rendszerének alapvető jellemzői
1.6. Hatály
1.7. Az Unión belüli termékértékesítés szabályai
1.8. A teljesítés helye
1.9. Az adó alapja
1.10. Az adófizetési kötelezettség keletkezésének az időpontja
1.11. Az adó mértéke, besorolás
1.12. Az adómentességek
1.13. Az adó levonása
1.14. Az adó fizetésére kötelezett személyek
1.15. Különös adózási módok
1.16. Áfacsalási módszerek
1.17. Eljárási szabályok
2. A jövedéki adó
2.1. A jövedéki adóztatás általános kérdései
2.2. A jövedéki adó az uniós és a hazai szabályozásban
2.3. Az egyes jövedéki termékek szabályozási keretei
2.4. A jövedéki adó hazai szabályozása
3. A vámjog szabályozása és az Európai Unió kereskedelempolitikai kapcsolatrendszere
3.1. A vámok a kereskedelempolitika rendszerében
3.2. A vámjog szabályozásának általános kérdései
3.3. A vámeljárás alapvető szabályai
3.4. Vámmentességek
3.5. Az Európai Unió kereskedelempolitikai szabályrendszere
4. Forgalmi adók a helyi adók rendszerében
4.1. A helyi adókról általában
4.2. Az idegenforgalmi adó
4.3. A helyi iparűzési adó