A koleszterinről manapság divatos beszélni. Általában, mint a legfőbb közellenségek egyikét emlegetik, hiszen mást sem hallani, mint: „Az az egészséges, ami koleszterinszegény…”. De mi is az a koleszterin? Valóban csak rossz tulajdonságai vannak, vagy szervezetünknek szükséges tápanyaga? Hogyan lehet a vérben keringő zsírsavak szintjét befolyásolni? Melyek a gyógyszermentes módszerek, és mikor jön szóba gyógyszeres kezelés?
A koleszterin valamennyi sejt számára nélkülözhetetlen anyag. Akkor van baj, ha a szervezetünkben több van belőle, mint amennyi szükséges, illetve rossz helyen van (például az erek falában lerakódott).
A könyv orvos és dietetikus szerzői nemcsak elmagyarázzák a koleszterinnel és a zsírsavakkal kapcsolatos tudnivalókat, de praktikus tanácsokkal is ellátják az Olvasót a megfelelő étrend kialakításához.
A vérzsírok és a koleszterinszint csökkentésének titka a megfelelő táplálkozás és a kellő mértékű és rendszeres mozgás. A könyvben sok ízletes, ugyanakkor csökkentett koleszterintartalmú ételrecept, illetve kalória- és zsírtartalom-táblázat segíti az Olvasót az első lépések megtételében.
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Megjelenés éve: 2013
Terjedelem: 197 oldal
A könyv szerzői:
Dr. Palik Éva
Belgyógyász, lipidológus, obezitológus, diabétesz-technikus. 1993 óta dolgozik a Semmelweis Egyetem III. sz. Belgyógyászati Klinikáján, ahol főleg anyagcserebetegekkel (vérzsírszint-problémák, elhízás, cukorbetegség) foglalkozik. Emellett 3 éve egy webalapú egészségfelmérő és életmódtanácsadó rendszer fejlesztésében vesz részt. Az „Édes szívem” nevű, cukorbetegséggel foglalkozó blog szerzője. A páciensek ismereteinek bővítése régóta a szívügye, hiszen a saját részvételük a krónikus betegségek kezelésében alapvető fontosságú.
Antal Emese
Dietetikus, szociológus. Diplomáit a Pécsi Orvostudományi Egyetemen, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte 2001-ben. 7 éven át a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke volt, jelenleg főtitkáraként működik. Publikációival rendszeresen találkozhatunk mind a szakmai, mind a laikus médiában. Hazai és nemzetközi konferenciák rendszeres meghívott vendége. Angolul és németül beszél, hobbija a csellózás és a teniszezés. Férjezett, 2 fia van.
Prof. dr. Karádi István
1975-ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Orvosi tevékenységét azóta is az egyetem III. Sz. Belgyógyászati Klinikáján, 2001 óta a klinika tanszékvezetőjeként végzi, 2013 óta az MTA levelező tagja. Szakmai érdeklődési területe az érelmeszesedés és a zsíranyagcsere-betegségek kísérleti és klinikai kérdései. Klinikai munkája során kiemelt jelentőséget tulajdonít a dietetikai kérdéseknek mind a kóros zsíranyagcsere kialakulásának, mind terápiás befolyásolhatóságának kérdéskörében.
Érintett témák:
• A vér zsírsavszintje és a keringési betegségek összefüggései
• A keringési rendszer betegségei
• Amit a vérzsírokról tudni kell
• Életmódváltás, de hogyan?
• Gyógyszeres kezelés
• Koleszterindiéta a dietetikus szemével
• Alacsony zsír-és koleszterintartalmú, és kedvező zsírsav-összetételű receptek
• Receptek