Sokszor az sem túl egyszerű, ha – a bürokrácia útvesztőjében tévelyegve – mindennapi jogügyleteink során azon feladatunknak próbálunk eleget tenni, hogy különböző eljárási irányelveket követő belföldi hatóságok számára egyaránt elfogadható iratokat szerezzünk be céljaink gyors és lehetőleg költséghatékony eléréséhez. Ám a helyzet sokkal nehezebbé válik, ha át kell lépnünk az államhatárokat.
De nézzük a másik oldalt! A jogalkalmazó számára ugyancsak komoly feladatot jelent saját joggyakorlatának összeegyeztetése az ügyfél szándékával, a megvalósíthatósággal és a nemzetközi jogi élet sokszínűségével.
Ez a mű, behatárolva a hatóságok mozgásterét, ebben a szituációban kíván segítséget nyújtani. Megoldási javaslatokat, mérlegelési szempontokat, egyszerűsítési lehetőségeket kínál mind az ügyfeleik érdekében eljáró jogászok, mind az okiratokat befogadó és értékelő hatóságok számára, belföldi okirataik külföldi felhasználása tekintetében és viszont.
Gyakorló jogászként a szerzők igyekeztek felhasználni eljárásaikban szerzett sokéves tapasztalataikat, és némi szakmai elfogultsággal bemutatni e száraznak tűnő témán keresztül a közjegyzői hivatás sokrétűségét. Az alkalmazható részek mellett az olvasó képet kaphat a közjegyzők szerepéről a világban, a hatáskörökről és az egyes szakmai modellekről.
Ha e könyv által kitűzött célok – mint a benne foglalt eljárások egyszerűsödése, a jogbiztonság erősödése, a hatósági eljárások uniformizálódása, és ezáltal a könnyebb és gyorsabb ügyintézés – közül akár csak egy is megvalósul, már nem írodott hiába. Mindezek mellett már csak pozitívum, ha az olvasó megismeri a közjegyzői hivatás lényegét, jelenét és múltját, és megérti annak szerepét a világban.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Megjelenés éve: 2018
Terjedelem: 588 oldal