Vörös Ferenc legújabb könyve a magyar nyelvterület peremeinek nyelvi világába, a határon túli magyarság névhasználatának vizsgálatába kalauzolja el az Olvasót. Olyan kérdésekről esik szó a kötetben, hogy miképpen befolyásolták a határon túli magyarok névhasználatát a 20. századi történelmi változások, milyen különbségek figyelhetők meg az egyes régiók között, miért fontos a nevek vizsgálata a nyelvpolitika számára.
A kötet a 20. században az anyaországtól kényszerűen elszakadt határon túli magyarság névhasználatáról sokszempontú és részletes ismertetést nyújt az érdeklődők számára, sok esetben a név- és nyelvpolitikai szempontok középpontba állításával, máskor pedig a történeti és jelenkori családnevek nyelvészeti-nyelvföldrajzi elemzésével. A szerző kutatásai elsősorban a történeti és jelenkori családnevek nyelvföldrajzi vizsgálatához, a kontaktológiához és a szociolingvisztikához kapcsolódnak. A családnevek kutatásában rendszerint felhasználja az 1720-as országos összeírás, valamint a 2009-es magyarországi családnevek állományának nyelvföldrajzi tanulságait. A szerző a kötetben a felsőpulyai, felsőőri (Burgenland) és rétfalu(s)i (Horvátország) kutatásait is ismerteti.
A kötet adatai:
Formátum: 165 x 235 x 23 mm
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2023
Terjedelem: 338 oldal
Tartalomjegyzék:
Előszó 9 Nyugat-magyarországi és burgenlandi családnevek a történeti nyelvföldrajz nézőpontjából 13 Családnév-regionalizmusok a 18. század eleji Magyar Királyság nyugati térségéből 51 A felsőpulyai magyarságról az ezredforduló után két évtizeddel 77 Népességmozgás modellálása történeti és jelenkori családnévföldrajzi térképlapok alapján 93 Névhasználati motivációk a Kárpát-medencei magyar nyelvterület külső régióiban 133 Az Erdélyi szótörténeti tár és a családnévföldrajzi kutatások kapcsolódási pontjai 153 Államnyelvűsített kárpátaljai személyneveink kálváriája a 20. és 21. században 183 Peremvidéki családnév-etimológiák nyelvföldrajzáról 195 Horvátországi magyarok a huszonnegyedik órában 215 Kárpát-medencei névpolitikai seregszámla 233 Miről vallanak a kelet-szlavóniai Rétfalu hajdani családnevei? 281 Melyik maradjon: a hit vagy a nyelv? 317