Hogyan kell értenünk a Szentírást? Mindent szigorúan „betű, illetve szó szerint”, vagy elég, ha „csak szimbolikusan”? Minden úgy igaz a Bibliában, úgy történt, ahogy az ott le van írva, vagy a Biblia szerzői sokszor inkább képes beszéddel élnek? George Hunsinger, neves princetoni teológus Karl Barth írásértelmezési elveire támaszkodva tárgyalja a fenti kérdéseket. Hermeneutikai realizmusa azon alapszik, hogy a bibliai szöveg jelöltje, az élő Jézus Krisztus „kikutathatatlanul rejtélyes, a történelmi és a történelemfeletti, az időbeli és az örökkévaló, a tárgyiasítható és a tárgyiasíthatatlan elemek mélyen titokzatos összejátszása.”
Szöveg és jelölt között analogikus kapcsolatot feltételez, s ezáltal a „literalistákkal” ellentétben tiszteletben tartja „az isteni kinyilatkoztatásban titokzatos módon elrejtőző Istent”, az „expresszivistákkal ellentétben pedig tiszteli „a rejtőzködve feltárulkozó Istent”.
A kötet adatai:
Kötés: Puhakötés
Megjelenés éve: 2005
Terjedelem: 62 oldal
Tartalomjegyzék:
Ajánlás (Fabiny Tibor); Fabiny Tibor: „Mindent szó szerint?” „Csak szimbolikusan?” Vagy inkább – „reálisan”? George Hunsinger: Új teremtés hajnala. Barth hermeneutikai realizmusa és a feltámadás; 1. A literalizmuson és az expresszivizmuson túl, Karl Barth hermeneutikai realizmusa; 2. Új teremtés hajnala: Krisztus feltámadása a kortárs teológiában: Az esemény jellegének háromféle megközelítése: A spirituális megközelítés; A történelmi megközelítés; Az eszkatologikus megközelítés; Bibliográfia