Az európai integráció története a hazai felsőoktatásban igen széles körben oktatott tantárgy. Ennek ellenére a magyar piacon nehéz a kurzus tematikájának megfelelő tankönyvet találni. Ezt a hiányt igyekszik pótolni a kötet, mely az Európai Unióról szóló szakkönyvek száraz, csupán tényközlő megközelítésével szemben úgy ismerteti meg a hallgatókkal az európai egységgondolat eredetét és az integráció történetének egyes lépcsőfokait, hogy azt tágabb szemszögből vizsgálja. Ennek megfelelően a szerzők a könyv elején külön fejezetben tárgyalják az Európa-értelmezéseket, az egységgondolat eszmetörténetét, valamint a különböző integrációelméleti iskolák irányzatait.
A könyv szerkezetét illetően is eltér a magyar nyelvű európai uniós szakirodalom által használt gyakorlattól. A fejezeteken kívül keretbe foglalt kisebb összefoglalók, illusztrációk is találhatók a szöveg mellett, melyek egy-egy témához kapcsolódva érdekességeket és kitekintéseket tartalmaznak. Ezenkívül a szerzők számos, eredeti forrásokból származó idézetekkel, fényképekkel és ábrákkal teszik színesebbé és könnyebben tanulhatóvá a könyvet.
A tartalomból:
Előszó – a királylány utazása
Integrációelméleti alapfogalmak. Mitől olyan különleges az Európai Unió?
Az európai integráció közvetlen előzményei a 20. században
Európa a kettészakadt világban. A II. világháború utáni világpolitikai helyzet és annak hatása az európai egységesülési folyamatra, 1945-1949.
Az Európa-gondolat a gyakorlatban: a Montánunió és a Római Szerződések
Sikerek és kudarcok – integrációtörténet, 1958-1969.
Az útkeresés évei – 1969-1979.
1980-as évek: a megtorpanó, majd új lendületre kapó integráció
Az Európai Unió születése – integrációtörténet a kilencvenes években (1990- 1999)
Integráció az új évezredben – a jelenkor kihívásai
Merre tovább királylány? – záró gondolatok
A kötet adatai:
Kötés: kartonált
Kiadási év: 2015
Terjedelem: 328 oldal