A Tengerjáró 12 kortárs szerzőről és műveikről szóló írásokat tartalmaz. A kötet anyaga aszerint tagolódik, hogy a szerzők kulcsfontosságú műveiről, pályaképi jelentőségű köteteiről vagy életművük egy-egy meghatározó vonulatáról milyen részletességre és milyen mélységekre összpontosít az elemző figyelme.
Juhász Attila a győri Révai Miklós Gimnázium magyartanára, kutatótanár. 1987-tól kezdve verseket, kritikákat, stilisztikai szakközleményeket és tanulmányokat közölt mintegy húsz folyóiratban. Eddig hét kötete jelent meg, köztük két irodalomtörténeti tematikájú (Zalán-verziók. Z. T. három évtizede, monográfia, 2004; Lassú nézés – kritikák, tanulmányok, 2020). Kutatási területe a kortárs magyar irodalom, az „arctalan nemzedék” képviselőinek életműve s a középnemzedék lírája. A Tengerjáró 12 kortárs szerzőről és műveikről szóló írásokat tartalmaz. A kötet anyaga aszerint tagolódik, hogy a szerzők kulcsfontosságú műveiről, pályaképi jelentőségű köteteiről vagy életművük egy-egy meghatározó vonulatáról milyen részletességre és milyen mélységekre összpontosít az elemző figyelme. A szerző reméli, hogy írásai hasznosak lehetnek a kortárs irodalmat tanító kollégái és minden érdeklődő olvasó számára.
A kötet adatai:
Formátum: 148 x 210 x 240 mm
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2022
Terjedelem: 464 oldal
Tartalomjegyzék:
CSEPPEKBŐL A TENGER Tansegédlet – avagy „könnyedén, mint az olyan, aki tudja”. Kántor Péter: Megtanulni élni 7 Idő múltán. Rakovszky Zsuzsa költészetének alakulása az Egyirányú utca című kötet kapcsán 20 (Sors)vonalak, párhuzamosok, háromszögek – az igazi nagyregény. Géczi János A tenyérjós című regényének helye a szerző epikai életművében 35 Reményfutamok? Borbély János: Folytonos alkonyat 48 CSEPPBEN A TENGER „Csak könyv vagyok, […] csak elvakult süket papírhalom”. A Don Juan-legenda újraértelmezése Kovács András Ferencnél. Egy rendhagyó versről, középiskolás fokon 65 Szonárjelek – avagy „miről is énekel”. A Bálnadal és hullámkörei Tóth Krisztina ars poeticai költészetében 87 RÉVRŐL RÉVRE Napnyugati vándorénekek. Horváth Elemér költészetéről a Talajvíz és a menestral című kötetek alapján 113 Bölcselő és lírikus (Varga Imre) 125 Három tétel „a szerencse fiáról” (Villányi László) 142 Vallomások, hitvallások középtávolról. A Porhó, a Magaslabda és a Bálnadal című verseskötetek kapcsán (Tóth Krisztina) 165 KIKÖTŐI MŰHELYEK Emlékezés-tételek Karátson Endrével 197 19911114/a – 19911123/z – „még így sem?” …de hát akkor: hogyan is. Tandori Dezső 1978-as verseskötetének kísérleti darabjairól 217 A csak-ot felváltó is. A látvány és a látható nyelvi jelek szerepe Zalán Tibor korai költészetében 238 Egy „eltűnt” verscsoport nyomában. A Fegyverengedély című mozaikregény lírai szövegeiről (Géczi János) 270 TENGER-BEJÁRÁS Majdnem minden a Zalán Tibor-drámák világáról 285 Szerelmi tematika Tóth Krisztina verseiben és novelláiban 374 A kéziratok eredeti publikációs adatai 459