Bocskai István neve és alakja összefonódott az általa vezetett felkeléssel, amely később Bocskai-szabadságharc néven vonult be hazánk történetébe. Bocskai fegyveres küzdelme nyitánya volt a 17-18. századi Habsburg-ellenes rendi szabadságküzdelmeknek.
[...] A magyar kutatók már eddig is sokat tettek annak érdekében, hogy a Bocskai-szabadságharc és kivívott vívmányai méltó helyet foglaljon el a magyar és az európai történelemben, hadtörténelemben és a hadtudományban.
Bízunk abban, hogy a 400 éve kitört szabadságharcról való megemlékezések és tudományos rendezvények új adatokkal, tényekkel és összefüggésekkel fogják gazdagítani a Bocskai-szabadságharcról kialakult képet. A jelen kötet alapját képező konferencián előadásokat tartó szakemberek, kutatók eddigi munkássága, úgy vélem megfelelő garancia arra, hogy eddig még ismeretlen, értékes elemekkel és újszerű színekkel járulnak hozzá a Bocskai-szabadságharc eseményeinek és történetének még teljesebb, még hitelesebb képének felvázolásához.
Részlet Ács Tibor előszavából
A tartalomból:
Ács Tibor: Előszó
Nagy László: Bocskai, a politikus és hadvezér
Nyakas Miklós: Bocskai birtokai Biharban a 16. és 17. század fordulóján
Domokos György: Gondolatok a katonai erőegyensúly okairól a hosszú háborúban
Négyesi Lajos: Az osgyáni ütközettől az edelényi csatáig
Czigány István: A Felső-Tisza-vidék és a Tiszántúl társadalmának militarizációja a 17. század első harmadában
Ságvári György: Bocskai fejedelem és a Bocskai-viselet
Csáky Imre: Bocskai István a hajdúk számára 1605-ben adományozott címere és annak megjelenése történelmi-közigazgatási egységeink címereiben
Basics Beatrix: Bocskai István alakja a képzőművészetben
A kötet adatai:
Megjelenés éve: 2005
Terjedelem: 112 oldal