Az Amszterdami Szerződés elfogadása óta dinamikusan fejlődik a jog érvényesülésének térsége, a polgári igazságügyi együttműködés területén számos uniós jogforrás került elfogadásra. Mára ezek a jogforrások az európai unió nemzetközi magánjogi szabályainak komplex rendszerévé fejlődtek. A könyv ezeket a jogforrásokat tipizálva, több szempontból is áttekintett rendszerezésben mutatja be, amelyből mind a kollíziós jogi és joghatósági előírásokat tartalmazó uniós instrumentumok, mind pedig a joghoz jutást segítő egyéb jogforrások megismerhetők.
Az uniós nemzetközi magánjogi szabályok szövevényes, többrétegű jogforrási rendszerben érvényesülnek. A könyv az ebben való eligazodáshoz, rendszerének jobb átlátásához, megértéséhez, egyfajta iránytűként használható. Bőséges esetjoggal alátámasztottan sorra veszi az érintett uniós jogforrásokat és azokra az eljárási, illetőleg az uniós jog érvényesüléséhez kötődő működési elveket, amelyek a nemzetközi magánjogi uniós aktus alkalmazása során a normához hasonló jelentőséggel bírnak.
A XXI. század több kihívás elé is állítja az uniós jogalkotókat és jogalkalmazókat. Egyrészt lényegesen befolyásolja a jog érvényesülésének térségét az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése, amely kérdéskörrel a könyv külön fejezet foglalkozik. Másrészt a modernitás újszerű gondolkodást és jogi megoldásokat is kíván, ezért a jövő kihívásaiként érinti a könyv az elektronizáció, a mesterséges intelligencia uniós szintű nemzetközi magánjogi kihívásainak lehetséges kezelését, következményeit.
A könyv az uniós nemzetközi magánjogi szabályok értő használatához hasznos segítséget kíván adni mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig a jogkereső polgárok számára.