Jogtudomány és közgazdaságtan (marketing), elmélet és gyakorlat karöltve vonul végig A merchandising szerződés című szakkönyvben.
A kétarcúság abban mutatkozik meg, hogy a merchandising egyrészről jogintézménynek, egy sui generis, atipikus szerződésnek minősül, másrészt egy közgazdaságtanban használatos fogalom, gazdasági eszköz. Ez utóbbi közvetlenül a definitív alapokat követően kerül ismertetésre, a merchandising többek között elhelyezésre kerül a marketing-mix körében, górcső alá vesszük a polctükör fényében. A két szakterület találkozási pontja tipikusan a reklámjog, konkrétan egy-egy reklámfilm, tehát a marketing területe.
A komplexitás nem csak a különböző tudományterületi érintettség miatt figyelhető meg, hanem már önmagában a jogi vetülete okán is. A jogi minősítés című rész keretében ismerheti meg az olvasó a merchandising, mint a Ptk.-ban nem nevesített, relatíve új típusú szerződés helyét a szerződések általános rendszerén belül. A szerző elhatárolja az arculat-átviteli szerződést a használati jellegű, atipikus szerződésektől, áttekinti az alapügyletre épülő szerződéses struktúrát, felvázolja a normatív hátterét (beleértve a jogvédelmi rendszerét is), végül ismerteti a szabályozási lehetőségeket. De lege ferenda javaslat kerül megfogalmazásra, amely egy általános jelleggel alkalmazható fogalmi meghatározást eredményez, annak a jogrendszeren belüli helyének megjelölésével.
A merchandising szerződés a „fair play” világában című részben szerepelnek a fő fogyasztóvédelmi és versenyjogi kapcsolódási pontok.
A szerző minősíti az „influencer-ek” megjelenését is, miszerint valójában a merchandising jelenik meg új köntösben, vagyis új megnevezés alatt.
Az olvasó nemzetközi kitekintést is kap, amely a globalizációval együtt járó gazdasági és társadalmi változások okán nélkülözhetetlen rész.
Számtalan gyakorlati eset kerül feldolgozásra (bírósági döntések, versenytanácsi határozatok és Szerzői Jogi Szakértő Testület szakvéleménye). A szerző konkrét példákkal fűszerezi a könyv tematikus egységeit.
A kötetet főként vállalati jogtanácsosok, reklámszolgáltatók, sportjoggal, reklámjoggal, szerzői joggal, polgári joggal, cégjoggal foglalkozó ügyvédek, jogászok, ügyvezetők, joghallgatók, egyetemi oktatók és a marketing, reklámozás, illetve a kereskedelmi ügyletek iránt érdeklődő szakemberek számára ajánljuk.
A tartalomból:
1. Bevezetés
2. Fogalmi alapvetések, avagy a kétarcú jelenség
3. Közgazdaságtani megítélés, avagy a „csendes” üzletkötő
3.1. A merchandising mint polcszervíz
3.2. A merchandising vs. marketingkoktél
3.3. Költségcsökkentés, avagy profitmaximalizálás
4. Jogi minősítés
4.1. A merchandising helye az általános szerződéses rendszerben
4.2. A merchandising szerződés a használati jellegű - atipikus - kötelmek tükrében
4.3. A merchandising szerződés köré épülő szerződéses rendszer
4.4. A merchandising szerződés normatív háttere
4.5. A merchandising szerződés - mint kontraktus - dinamikája
5. Egyéb megkülönböztető jelzések mint merchandising
5.1. Az általános funkciók
5.2. Az egyes jelzések
6. A merchandising szerződés a „fair play” világában
6.1. A merchandising szerződés fogyasztóvédelmi jogi vonatkozásai
6.2. A merchandising szerződés versenyjogi aspektusai
6.3. A fogyasztók tájékoztatása
7. Nemzetközi megjelenés
7.1. Az AIPPI-féle megközelítés
7.2. A WIPO-féle megközelítés
8. Záró gondolatok
Jogszabályok jegyzéke
Függelék