A történész-társadalomtudós Emmanuel Todd 1976-ban hívta fel magára a figyelmet, amikor 25 évesen megjósolta a Szovjetunió bukását La Chute finale: Essais sur la décomposition de la sphère Soviétique (A végső bukás. Tanulmányok a szovjet érdekszféra felbomlásáról) című könyvében. Azóta tucatnyi kötetet publikált, radikális politikai esszéit világszerte viták övezik.
A szovjet blokk összeomlása utáni „új világrendre” vonatkozóan már számos geopolitikai magyarázat és jóslat született. Ezek sorába illeszkedik Todd legújabb esszékötete is, amely arra tesz kísérletet, hogy a világpolitika vezető szereplőinek gazdasági és erkölcsi látleletét adja, mégpedig a 2022. február 24-én kezdődött orosz–ukrán háború tükrében. Álláspontja szerint a Nyugat irányvesztettsége mögött mély társadalmi-morális válság áll, amely a szekularizációra és a felsőoktatás tömegessé válására vezethető vissza. Oroszország ezzel szemben stabil tekintélyelvű demokrácia, amelynek azonban – demográfiai okokból – csupán korlátozott ideje van az ukrajnai háború megnyerésére. A szerző hosszan elemzi Nagy-Britannia, Kelet-Európa, Skandinávia és természetesen az Egyesült Államok helyzetét is, Max Weber nyomán osztály- és vallásszociológiai, demográfiai, antropológiai, olykor pedig nemzetkarakterológiai érvekre hivatkozva. A szankciókkal szembeni álláspontok összesítése alapján úgy véli, a világ többi része (a néhai harmadik világ) inkább az orosz soft powerre fogékony, mintsem a nyugati érdekekre és értékekre. E könyvében Todd ezért azt jósolja, hogy Nyugat vaksága önnön korlátoltsága és válsága iránt végső soron a vereségéhez fog vezetni.
A kötet merész következtetései olykor meghökkentik, de mindenképpen elgondolkodtatják az olvasót.
A szerzőnek ez a második magyar nyelven olvasható műve a 2003-ban megjelent A birodalom után. Tanulmány az amerikai rendszer széteséséről után.
A kötet adatai:
Formátum: 140 x 205 mm
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2024
Terjedelem: 306 oldal