Az új Ptk. hatálybalépését követően némiképp meglepetésként hatott, hogy újra „fellángoltak” a munkaviszonyban álló vezető tisztségviselő jogállásával kapcsolatos viták. E tekintetben a „casus belli”-t a Ptk. 3:24. § (1) bekezdésének értelmezése jelentette. A vita lényege, hogy a kártérítési felelősségtekintetében miként kell értelmeznünk az általános és különös szabály viszonyát, azaz a vezető tisztségviselő kártérítési felelősségére a Ptk. vagy az Mt. szabályait kell-e irányadónak tekinteni.
Jóllehet, az eltérő értelmezések jellemzően az adott jogág művelőihez való tartozás alapján különböznek, de érdekes módon a „frontvonalak” nem kizárólag a polgári jogászok és a munkajogászok között húzódnak, hiszen mindkét táborban vannak „renegátok”, akik másképp gondolják.
Ám ahogyan ez lenni szokott, a vita nem állt meg a kártérítési felelősség szabályainak értelmezésénél, az új polgári jogi szabályozás apropóján ugyanis mind többen vetettek fel olyan kérdéseket, amelyeket a kilencvenes évek végén már lezártnak hittünk. Így például újra vitatjuk, hogy a vezető tisztségviselő egységes vagy kettős jogviszonyban áll-e. Annak érdekében, hogy legyen lehetőség az eltérő nézetek kifejtésére, egymás álláspontjának megismerésére, a Magyar Munkajogi Társaság 2017. február 2-án vitaülést szervezett, ahol átfogó, vitaindító előadást követően a különböző felfogásokat képviselők, polgári jogászok és munkajogászok egyaránt kifejthették véleményüket.
Ennek a vitaülésnek a – rendkívül színes – eredményét tarthatja kezében az Olvasó. A kötetben az előadók és hozzászólók írásban, szerkesztett formában teszik közzé álláspontjaikat, bizonyítva, hogy az eltérő nézetek színvonalas kifejtése segíthet egymás álláspontjának megismerésében és elfogadásában. Szerkesztő
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Megjelenés éve: 2017
Terjedelem: 216 oldal