A nemzetközi, európai uniós bűnügyi együttműködés aktuális helyzetét bemutató kötet szerzői gyakorló bírák, akik – támaszkodva a jogtudomány eredményeire – ezen eddig monografikus igénnyel fel nem dolgozott terület, a bűnügyi együttműködés mindennapi bírói gyakorlatáról, jogalkalmazási kérdéseiről átfogó, egyben részletes képet nyújtanak.
E kötetben az európai bűnügyi együttműködés rendszere alapvetéseinek rögzítését követően külön-külön fejezet foglalkozik részletekbe menően, a teljesség igényével az európai elfogatóparanccsal, az európai nyomozási határozattal, az egyes szankciók más tagállamban való végrehajtásával, de nem maradhatott ki a ne bis in idem elve, a kölcsönös elismerés – kölcsönös bizalom elvének ismertetése, mint ahogy a kooperáció intézményeinek bemutatása sem. A jogforrások mellett az Európai Unió Bírósága és az Emberi Jogok Európai Bírósága mérvadó joggyakorlatának hivatkozása, bemutatása, hazai jogalkalmazásba való átültetése és értékelése is megjelenik a kötetben.
A könyv szerzői valamennyien egyben az Országos Bírósági Hivatal keretein belül működő Európai Jogi Szaktanácsadói Hálózat tagjai, akik a bírósági szervezetrendszer különböző szintjein szembesülnek azokkal a kihívásokkal, amelyeket az Európai Unió jogának fejlődése jelent a mindennapok ítélkezésében. A szerzők célja e kötettel a határokon átnyúló bűnügyi együttműködés ítélkezési gyakorlatban megjelenő kérdéseinek és megoldásainak bemutatása, ismertetése volt, ekként az egyes témakörök feldolgozásánál támaszkodtak a bíró kollégák részére nyújtott tanácsadásaik során összegyűlt tapasztalatokra, nem mellőzve az egyes jogintézményeknél a kritikai megközelítést sem, ugyanakkor kiemelve a jó gyakorlatokat.
Az eljárásjogi fókuszú kötet eligazítást nyújt az egyre bonyolultabbá váló normarendszerben, és gazdag hazai, illetve külföldi jogirodalmi forrásokból, valamint a joggyakorlatból merítve, azok értékelése alapján kínál fogódzókat a jogalkalmazáshoz.
A könyvet főként e téma iránt érdeklődő jogászoknak, joghallgatóknak, így különösen a büntetőjoggal, európai büntetőjoggal, uniós joggal foglalkozó, illetve erre nyitott jogászoknak (ügyvédeknek, ügyészeknek, bíráknak, kormánytisztviselőknek, kutatóknak, egyetemi oktatóknak, jogtanácsosoknak), sokrétűsége okán gyakorlati és elméleti szakembereknek egyaránt ajánljuk.
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2023
Terjedelem: 446 oldal