Az Emberi Jogok Európai Egyezménye a leghatékonyabb nemzetközi emberi jogvédelmi mechanizmus, amely a magyar hatóságok jogsértései miatt sérelmet szenvedett személyek rendelkezésére áll. Az Egyezmény által létrehozott Emberi Jogok Európai Bírósága ugyanis nem csupán deklarálhatja a jogsértést, hanem érdemi szankcióval sújthatja az Egyezmény cikkeit megszegő államokat, jelentős összegű kártérítést ítélhet meg a panaszosoknak.
A Bíróságához fordulásnak megvannak azonban a maga szigorú - az Egyezményből, a Bíróság ügyrendjéből és joggyakorlatából megismerhető - eljárási szabályai. A statisztikák ennek ellenére azt mutatják, hogy a Bíróság a benyújtott panaszok 80-90%-át valamely formai kritérium megsértése miatt elfogadhatatlannak minősíti, és elutasítja.
Jelen könyv elsődlegesen azzal a szándékkal íródott, hogy az ilyen buktatók leküzdésének elősegítése érdekében áttekinthető formában prezentált gyakorlati ismereteket nyújtson azoknak, akik - akár kérelmezőként, akár jogi képviselőként - eljárást kívánnak indítani a Bíróság előtt.
A könyv az eljárási szabályok leírásán túl - a magyar ügyekre összpontosítva - a vonatkozó esetjogot is ismerteti, hogy az elmondottakat gyakorlati példákkal illusztrálva tegye még jobban használhatóvá a jogkereső közönség számára.
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2013
Terjedelem: 172 oldal