A „bioetika” szó a különböző emberek számára különböző tartalommal bír. A bioetika úgy definiálható mint a biológia és az orvostudomány etikai kérdéseivel foglalkozó, természet- és társadalomtudományokon alapuló interdiszciplináris tudomány. Az etika és a jog két különálló diszciplína, a kettő közötti kapcsolat azonban nyilvánvaló. A bioetika nem elvont elméleti tudományág, mivel olyan kulturális, etikai és szociális kérdésekkel foglalkozik, melyek az egészségügy, a mezőgazdaság és a természeti környezet széles területét érintik. Amennyiben elszakad a gyakorlati élettől, akkor már nem is bioetika, hanem csak alkalmazott filozófia.
Hazánkban az utóbbi időkig elsősorban orvosegyetemeken, egészségügyi főiskolákon oktatták mint orvosi vagy egészségügyi etikai kérdésekkel foglalkozó tantárgyat, az utóbbi időkben azonban egyre gyakoribbak a bioetikai szemináriumok biológiatanár, biológus és jogászhallgatók, katonai szakemberek és teológusok körében is.
A bioetikai alapokon való helyes döntéshozatal az egyes személyek önálló és független jogainak a tiszteletben tartását feltételezi, amikor az összes szükséges információ birtokában valaki olyan döntést hoz, melynek kivitelezésében őt senki sem akadályozhatja meg. Ez a mechanizmus összhangban van a demokratikus elvekkel.
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 1999
Terjedelem: 308 oldal