Használt könyv, a könyv borítóján kisebb sérülések, benyomódások vannak.
A könyv Előszava:
"2014. március 15-én, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével új időszámítás kezdődött nem csupán a klasszikus polgári jog területeit, hanem a Kódexen belül elhelyezett családjogi szabályozást érintően egyaránt.
A Polgári jog, Családjog c. szakkönyv az új jogszabályra építve, megkísérli összefoglalni a családjog teljes anyagát, nem csupán a Ptk. Családjog Könyvét érintő rendelkezéseket szem előtt tartva, hanem időnként visszatekintve a több mint fél évszázadon keresztül a szabályozás alapjául szolgáló, ugyanakkor teljesen mára sem félretehető, a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény rendelkezéseire. Megjelenik ugyanakkor a könyvben a klasszikus családjogi témákon (házasság, család, rokonság, gyámság) túlmutatva az élettársi kapcsolatot érintő teljes jogi szabályozás feldolgozása, ideértve a Hatodik könyv vonatkozó rendelkezéseit is, valamint a külön törvényben elhelyezett bejegyzett élettársi kapcsolat jogintézménye szintén bemutatásra kerül.
Annak ellenére, hogy 2020. április 1-jétől bevezetésre került az ún. korlátozott precedensrendszer, mely szerint a Kúriának a Bírósági Határozatok Gyűjteményében (BHGY) közzétett határozatától jogkérdésben a bíróság csak indokolással térhet el, a könyv magyarázó részében nem csak ezeket ismertetjük. A fentiek okán az elméleti magyarázatot kiegészítik a precedensértékű határozatokon túlmenően a Kúria elvi iránymutatásai, úgymint a Jogegységi Határozatok és Kollégiumi vélemények (bírósági joggyakorlat csoport összefoglaló véleményei), elvi bíróságihatározatok (EBH), elvi bírósági döntések (EBD), bírósági határozatok (BH, BH+) valamint a Tanácsadó testületek véleményei (CKOT állásfoglalások) egyaránt. A fentiek közül elsősorban azokkal foglalkozunk, melyek precedensértékű határozatokkal nem ellentétesek, a következetesnek látszó bírói gyakorlatra utalnak, és amelyekkel általában a szakma és a szerző is messzemenően egyetért.
Az elkészült munka igyekszik megfelelő tagolásokkal, jól áttekinthetően megmagyarázni a családjog teljes anyagát, követve a menetközben bekövetkező jogszabályi változásokat.
Szerzőként a saját és más olvasókkal / hallgatókkal kapcsolatos tapasztalataim is arra a felismerésre vezettek, hogy egy könyv tartalmának értelmezésénél, az abból való eredményes felkészülésnél a tagolásnak, és a lényeg kiemelésének óriási jelentősége van, különösen a többségben lévő, főként vizuális típusú olvasók / hallgatók számára. Szerzőként a fentiek szem előtt tartásával magam szerkesztem könyveimet, hiszen az olvasó általi megértésben és elsajátításban megnyilvánuló sikerélmény legtöbbször a tartalmi egységek átláthatóságán, a különféle kiemelések, és tagolások általi könnyebb áttekinthetőségen múlik, és ennek teljesülése valamennyiünk közös érdeke.
A könyvet szívből ajánlom a gyakorló jogászok, a családjogot hallgatók, záró-, vagy szakvizsgára készülők, és a családjogi szakjogászképzésben részt vevők számára egyaránt."
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: puhatábla
Megjelenés éve: 2021
Terjedelem: 318 oldal
A Szerzőről:
Dr. Hegedűs Andrea PhD a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, Civilisztikai Tudományok Intézetének (korábban Polgári Jogi- és Polgári Eljárásjogi Tanszék) oktatója több mint két évtizede, ahol 2009 óta egyetemi docensként dolgozik, emellett gyakorló ügyvéd, 2017-ben családjogi szakjogász LL.M fokozatot szerzett.
Az oktatói munka keretein belül elsősorban a jogászképzésben nappali és levelező tagozaton, továbbá a családjogi szakjogász képzésben tart előadásokat, a családjog c. tantárgy jegyzője.
Számos, főként családjogi tárgyú szakkönyv, tankönyv, egyetemi jegyzet és tansegédlet szerzője és szerkesztője, melyek 2002 óta a családjogi oktatás alapját képezik szerte az országban, emellett szakkönyvei gyakorló jogászok körében is népszerűek.
Kutatói munkássága elsősorban családjogi jogintézményekhez, azon belül is az élettársi kapcsolat témaköréhez, a családi jogállás rendezéséhez, valamint gyermeki és diákjogokhoz kapcsolódik, nem mellőzve ugyanakkor a klasszikus polgári jogi jogterületeket (különösen az öröklési jogot) sem. Kutatási témáiban tudományos előadásokat tartott több alkalommal, magyar, német és angol nyelven, itthon és külföldön egyaránt.
2014 óta a szegedi Jogi Karon a családjogi szakjogász szakirányú továbbképzési szak szakfelelőse.
Elméleti tudását számos gyakorlati tapasztalattal is kiegészíti, hiszen 1997-től egyéni ügyvédi tevékenységet folytat, melyen belül elsősorban családjogi (házassági és élettársi vagyonjogi), öröklési jogi kérdésekkel, kötelmi ügyletekkel, civil szervezetekkel és köznevelési intézményekkel foglalkozik.