A Balaton déli partján található Zamárdi város belterületén húzódik a Kárpát-medence máig ismertté vált legnagyobb sírszámú avar kori temetője, amely mintegy 5–5,5 hektár kiterjedésű. Eddig a temetőnek közel 2700 sírja került feltárásra, és még majdnem ennyi feltáratlan. A sírok 95%-át egykori fosztogatók feldúlták, kirabolták, de ennek ellenére a temető a korszak egyik leggazdagabb lelőhelye. Az előkerült változatos leletanyag a temetőt használó közösség több gyökerű anyagi műveltségéről, részben etnikai összetettségéről, sokirányú kereskedelmi kapcsolatrendszeréről és különböző irányból érkező kulturális hatásokról árulkodik. A keleti, nomád kulturális gyökereken kívül helyi, késő antik, bizánci és germán elemekből ötvöződött e közösség kultúrája.
Az 1997-ig feltárt 2368 sír anyagának tudományos igényű közlése és feldolgozása már elkészült, azonban a 2015-ben újrakezdett ásatás eredményeiről eddig kevés információ látott napvilágot, hiszen
a leletanyag restaurálása és feldolgozása még folyamatban van. Ennek ellenére úgy gondoltuk, hogy az eddigi eredményeinkből ízelítőt nyújtunk egy-egy új jelenség, érdekesebb leletegyüttes jellegzetességeinek bemutatásán keresztül. Megfigyeléseink jól illeszkednek a korábbi kutatások eredményeihez, ezért a régebbi ásatás anyagából is emeltünk ki tárgyakat, így törekedve a temető legfontosabb jellegzetességeinek számbavételére. Szakmai mondanivalónkat színes rekonstrukciós rajzokkal „keltettük életre”.
A temető ásatása tovább folytatódik, és reméljük, hogy minden egyes újabb sír feltárása hozzájárul ahhoz, hogy még pontosabb, hitelesebb képet tárhassunk az érdeklődők és a szakma elé a Rétiföldeken temetkező avar kori közösségről.
A kötet adatai:
Formátum: 20,5x21x2,1 cm
Kötés: keménytáblás, cérnafűzött
Megjelenés éve: 2019
Terjedelem: 72 oldal, fotókkal, rekonstrukciós rajzokkal