A könyv a hazai helyi önkormányzatok fejlesztési eszközrendszerét, lehetőségeit, valamint a tényleges fejlesztési gyakorlatot tárja fel az európai uniós feltételrendszer és a visegrádi országok sajátosságai tükrében.
Noha a hazánkban 1989 óta zajló településfejlesztési folyamatok felfoghatók egyfajta sikersztoriként is, hiszen vitathatatlanul komoly közösségi beruházások történtek, mégis a kötet címe nem a fejlesztési lehetőségekre utal, hanem éppen a gyakorlat mögött meghúzódó kényszerpályákra. A helyi önkormányzatok fejlesztési kényszerhelyzetét ugyanis a helyi adottságokon, sajátosságokon és az ezek alapján alulról megfogalmazódó elvárásokon túl a felülről meghatározott szabályok és külső tényezők együttesen determinálják. Az egyes települések így eltérő fejlődési utakat járnak be, s ezek sokszor térben és/ vagy településkategóriákban jól kirajzolható mintázatokat hoznak létre.
A kötet a helyi gazdaságfejlesztési elmélet bázisán , de az egyedi jó gyakorlatok bemutatására épülő megszokott módszertantól eltérően, néhány ilyen mintázatnak járt utána.
A kötet adatai:
Formátum: 165x235 mm
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2019
Terjedelem: 234 oldal