Thomas A. Szlezák könyve olyan olvasóknak szól, akik "vallják, ma is lehetséges spontán irodalmi élvezettel befogadni a régebbi korok nagy költészetét, s ehhez csupán az kell, hogy át tudjuk lépni az időbeli és mentalitástörténeti távolság teremtette szakadékot, amely elválaszt tőlük."
"Az Odüsszeia paradoxonai olyan férfit állítanak elénk, aki évekig egy másik asszonnyal hált, mégis a monogámia legkövetkezetesebb szószólójának tekinthető, aki 108 ifjú férfit és 12 fiatal nőt ölt meg kíméletlenül, s mégis joggal áll szelíd ember hírében, aki tizenkét hajó teljes legénységével kerekedett föl Trójába, végül egyedül tért haza, s ennek ellenére bűntelennek tekinthető mint felelősségteljesen cselekvő vezér, hiszen mindent megtett, hogy megóvja társait a veszedelmektől, aki gátlástalanul gúnyolja legyőzött ellenfeleit, másoknak azonban megtiltja a győzelmet ünneplő örömujjongást. Kevés alakja van a világirodalomnak, akit ehhez fogható kétértelműség és ilyen ellentmondásokban gazdag karakter jellemez."
Thomas Alexander Szlezák (1940, Budapest) a tübingeni egyetemen a klasszika-filológia és a filozófia emeritus professzora, az ún. tübingeni Platón-iskola képviselője.
Platón mellett Arisztotelész és a görög tragédiák kutatója, Arisztotelész Metafizikájának német fordítója.