Amikor az e kötetben lévő előadások 2019 őszén elhangzottak, senki sem gondolt arra, hogy fél év múlva a középkori pestishez, az újkori kolerához és a legújabb kori spanyolnáthához hasonlítható világjárvány szedi majd áldozatait közöttünk. Azóta már ebben a megpróbáltatásban is feltűntek a mindennapok hősei és mártírjai: orvosok, ápolónők, biztonsági emberek és önkéntesek. A világjárvány az emberi életért való küzdelemről és az életben maradásról szól: posztmodern világháború. A történelem ismét megtanította az önmagában megátalkodottan bízó emberiséget, hogy bármennyire hirdeti is, nem ura saját világának. (Az volt valaha is?)
A társadalmak, a vallási és szellemi mozgalmak, a történelmi és hitéleti emlékezéskultúra vagy csupán a helyzetek teremtették és teremtik a hősöket, a mártírokat, a szenteket és az áldozatokat?
Kötetünk erre a kérdésre keresi a választ az emberiség hajnalától napjainkig - egy olyan történészkör részvételével, amelyet a Károli Gáspár Református Egyetem formált közösségbe. A magyar bölcsészeti élet, az emlékezetkultúra, a katonai hagyományok jeles személyiségei fogadták el meghívásunkat határon innen és túlról, hogy együtt keressük a lehetséges válaszokat.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2021
Terjedelem: 352 oldal