A zenekar előtt álló karmester mindenfajta vezető szimbolikus megtestesítője - de mi az, amit egy igazi maestro tesz annak érdekében, hogy a muzsikusok együttműködése megfelelő legyen, és sikeres legyen a koncert? Aki azt hiszi, hogy ehhez elég lejátszani a kottában leírt hangokat, az komoly meglepetésekre számíthat.
A világhírű karmester, Itay Talgam meggyőzően és jól érthetően mutatja be, milyen hátulütői lehetnek, ha a vezető ráerőlteti nézeteit a beosztottjaira. A nagy karmesterek - bár előre tudják, hogyan szeretnének egy művet megszólaltatni - teret engednek a zenészeik kreativitásának és szenvedélyeinek. Tiszteletben tartják a karmesteri pálca és a hangszerek közötti hézagot, és jobban összpontosítanak arra, amit hallanak, mint arra, amit mondanak. Vállalják saját tudatlanságukat, hiszen biztosak benne, hogy másoknak jobb ötleteik is támadhatnak, mint ami a karmester fejében megszületik. A Karmester, főnök, dada olyan tudással vértezi fel az Olvasót, hogy utána a saját csapata is sokkal szebben fog együtt muzsikálni. Talgam anekdotái, eredeti meglátásai megváltoztatják az odafigyelésről, alázatról, az előre nem is látható nagyszerű teljesítményekről alkotott fogalmainkat.
Itay Talgam, a korszakos Leonard Bernstein védence és tanítványa világszerte kitűnő zenekarokat és együtteseket vezényelt, köztük az Orchestre de Paris-t, a Szentpétervári és az Izraeli Filharmonikusokat, de fellépett a Lipcsei Operaházban is. Ha a vezetőképzés kérdései kerülnek szóba, világszerte szívesen látott vendég - a Fortune 500 cégei, nonprofit szervezetek, egyetemek, konferenciák (TED, Google's Zeitgeist, davosi Világgazdasági Fórum) hívják meg rendszeresen.
Itay Talgam hat világhírű karmester élesen eltérő munkamódszerét elemezve mutatja be a vezetői stílusok apró, de lényeges különbségeit. A parancsokat osztogató Riccardo Muti, az atyáskodó és szenvedélyes Arturo Toscanini, a higgadt Richard Strauss, a guruként viselkedő Herbert von Karajan, a táncoló Carlos Kleiber és a párbeszéd nagymestere, Leonard Bernstein más-más módon közelít az örök vezetői dilemmához: hogyan lehet összeegyeztetni az irányítást és a kreatív szabadságot - és a kettőt egyidejűleg maximalizálni. Az elmúlt húsz évben Itay Talgam nemcsak zenekarokat vezényelt szerte a világon, hanem „az emberek karmesterévé" is vált: vezetett kurzusokat nagy és kis cégeknél, óriásvállalatok ügyvezetőinek csakúgy, mint a startupok irányítói számára. Évtizedes előadói tapasztalatára hagyatkozva tanítja meg zenéhez nem értő laikusoknak, miben is áll a vezénylés mestersége, és hogyan segítheti a karmester művészete a vezetőket, bárhol dolgozzanak is.
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: keménytáblás
Megjelenés éve: 2016
Terjedelem: 268 oldal