A ki dönt? kérdése a politika legfontosabb, legizgalmasabb problémájára utal. A politika központi kategóriája a hatalom, és a hatalom legegyértelműbben a döntésben nyilvánul meg. A modern demokráciákban azonban a döntéshozatal egy öszszetett folyamat, amely során sokféle szereplő befolyásolja azt, hogy miről és milyen döntés születik. A könyv a döntéshozatali folyamatot a kormányzás és a közpolitika fogalmain keresztül elemzi. Áttekinti a kormányzás mint döntéshozatal legfontosabb elméleti problémáit, majd a hazai közpolitikai folyamatot vizsgálja három kormányzati cikluson keresztül.
Az egyik kérdés az, hogy a különböző társadalmi szereplők, így a média, az érdekcsoportok, a közvélemény, a kormányzati bürokrácia vagy éppen az Európai Unió milyen mértékben voltak képesek befolyásolni a politikai döntéseket. A másik pedig arra vonatkozik, hogy vajon azonosíthatóak-e jellemző kormányzási stílusok annak megfelelően, hogy a szereplők mely köre kapott hozzáférést a döntésekhez. A könyv a hazai kormányzási folyamat első szisztematikus, tudományos igényű, ugyanakkor közérthetőségre törekvő elemzése.
Boda Zsolt közgazdász, politológus, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója. Könyveket és tanulmányokat írt a kormányzás különböző kérdéseiről, így a globális kormányzásról, a környezetpolitikáról vagy a bizalom politikai jelentőségéről. Előadó több külföldi és hazai egyetemen, jelenleg az ELTE Államés Jogtudományi Karán tart kurzusokat a közpolitikáról.
A kötet adatai:
Kötés: keménytáblás
Megjelenés éve: 2020
Terjedelem: 422 oldal