A globalizálódott világban olyan fogyasztói szokások alakultak ki, amelyek jelentős része az európai értékekben alapuló tisztességgel, mint legfőbb értékkel ellentétes, ezért morálisan elfogadhatatlan. Mind az emberi élet, egészség, mind a természeti környezet kockázatainak kezelése hibás, ami arra vezethető vissza, hogy nincs egyensúlyban (az egymást kölcsönösen korlátozó és kiegészítő) kockázatkultúra valamint biztonságkultúra, aminek következménye részint a termelő embert és a természeti környezetet egyaránt kizsákmányoló termelés, részint a pazarló fogyasztás. Ezekkel szemben nemcsak szavakban és írásban rögzített dokumentumokban szükséges fellépni, hanem tettekben is megnyilvánuló cselekedettel meg kell szüntetni.
A termeléstől a fogyasztáson át a hulladéktermelésig és környezetpusztításig, majd innen újra a termelésig tartó körforgás olyan rendszerhiba, amelyet csak jogi szabályozással (ezen belül büntetőjogi eszközökkel különösen) nem lehet sem tartósan kezelni, sem kijavítani.
A kitűzött cél tehát nem kevesebb, mint a jelenlegi metamorfózis lánc(olat)ának megszakítása, amihez teljesen új termelői és fogyasztói ethoszra van szükség. A kiutat a fenntarthatóságot preferáló termelés és fogyasztás megvalósítása jelenti. A Covid-19 pandémia kényszerítő ereje folytán megtörni látszik a gyakran az államok közjogi hatalmi szereivel szimbiózisban működő globális erőközpontok egyeduralma. Az Európai Unió egészét lefedő, az európai értékrenden alapuló nonprofit szervezetek és a helyi kezdeményezések a kizsákmányolást és a környezetpusztítást megállító új szemlélet fontos aktorai.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: ragasztókötött
Megjelenés éve: 2021
Terjedelem: 316 oldal