Talán nem túlzás azt állítani, hogy nincs még egy olyan munkaügyi dokumentum, mely körül annyi bizonytalanság lenne, mint a munkaidő-nyilvántartások körül. A jogszabály idevonatkozó része a kötelezettség tárgyi súlyához képest viszonylag röviden fogalmaz, ezért a munkaügyi ellenőrzési és bírósági gyakorlat alakította ki azokat a szempontokat, melyekre figyelemmel kell a munkáltatónak a munkaidő-nyilvántartás rendjét meghatározni.
E könyv célja, hogy a hatályos magyar munkajogi szabályozás, a hatósági ellenőrzési gyakorlat, illetve a Kúria ítéletei alapján számba vegye és rendszerbe foglalja a munkaidő-nyilvántartási kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat, segítse a munkáltatókat abban, hogy képesek legyenek a követelményeknek megfelelő gyakorlatot kialakítani.
A téma jelentőségé jól mutatja, hogy bár a bíróságok ügyrendjében elenyésző a munkaidő, pihenőidő szabályozásához kapcsolódó, munkavállalók által indított munkaügyi perek száma, és a bíróságok elé kerülő ügyek jelentős része a munkaügyi ellenőrzések során hozott közigazgatási határozatok jogorvoslatához kapcsolódik, az ellenőrzések során tett megállapítások és az ezekhez kapcsolódó intézkedések jelentős hányada a mai napig a munkaidővel, pihenőidővel kapcsolatos munkajogi szabályok megsértésével és ezen belül is a munkaidő-nyilvántartások vezetésével függ össze.
Azon túl, hogy a könyv egyfajta leltára a munkaidő-nyilvántartásokkal kapcsolatos bírósági eseteknek, egyben gyakorlati útmutató is kíván lenni a munkáltató részére a munkaidő-nyilvántartási kötelezettség teljesítése kapcsán. E cél érdekében a könyvben hivatkozott és idézett ítélet részletek mellett a lényegesebb ítéleteket a könyv végén teljes egészében közöljük. (Előszó)
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2024
Terjedelem: 333 oldal
A tartalomból:
Előszó
I. A munkaidő-nyilvántartási kötelezettség hazai történetének vázlata
II. A munkaidő-nyilvántartás jogi természete
III. Munkaidő-nyilvántartás a Magyarország által ratifikált nemzetközi jogforrásokban
IV. Munkaidő-nyilvántartás az Európai Unió jogában
V. Munkaidő-nyilvántartás szabályozása az egyes EU tagállamokban
VI. Munkaidő-nyilvántartás hatályos hazai szabályozása
VII. A munkaidő-nyilvántartások tipizálása
VIII. A foglalkoztatás felügyeletei hatóság munkaidő-nyilvántartásokkal kapcsolatos gyakorlata
IX. A Kúria munkaidő-nyilvántartásokkal kapcsolatos gyakorlata
X. Az elektronikus munkaidő-nyilvántartások megfelelősége
Mellékletek