Az életműsorozat hetedik kötete a szerző oktatási céllal, felső osztályosok, gimnazisták, egyetemisták számára írt verselemzéseit teszi közzé.
A kötet első része a Nyitva van az aranykapu című, 1979-ben a Móra Kiadónál megjelent könyv szövegeit tartalmazza. Beney Zsuzsa a halála előtti hónapokban tervezte a kötet újraszerkesztését, korszerűsítését – az anyagot az általa tervezett változtatásokkal, szerkesztéssel közöljük. A könyv második részében a Jelenits Istvánnal közösen írt, Bevezetés az irodalomba című kötet Beney Zsuzsa által írt szövegei olvashatók, kiegészítve néhány másutt közölt, de tematikusan ide tartozó elemzéssel.
A kötet Beney Zsuzsát mint tanárt mutatja be, s így ma leginkább a tanárokon, oktatókon át juthat el ahhoz a korosztályhoz, amelyet a szerző szándéka szerint megszólít. Beney Zsuzsa ezekben az írásokban – amelyek spektruma a legismertebb Petőfi-versektől a súlyos filozófiai mondanivalót hordozó Weöres- és Pilinszky-elemzésekig terjed – nem az adott vers iskolás elemzését végzi el, hanem egy-egy őt izgató kérdésre keres választ, illetve kérdéseket próbál ébreszteni az olvasóban, a tanítványban – nem is magáról a versről, hanem a világról.
„Mintha egy jóbarátunk a kertjén vezetne végig, s egyenként bemutatná a virágait. Vagy mintha egy házigazda a képei közt kalauzolna, hogy megbarátkozzunk velük. Nem a tudós vagy a tanár alaposságával, hanem a művelt és érzékeny befogadó személyes figyelmével tekint a versekre, amelyeket látszólag véletlenszerű egymásutánban helyez elénk. Azt mondja el róluk, melyikben mit talált szokatlanul szépnek, melyik miért vált fontossá, kedvessé számára, mivel tette teljesebbé a költészetről, a világról alkotott képét, a költészettel, a világgal, az emberekkel való kapcsolatát.” (Jelenits István előszavából.)