PANNÓNIÁTÓL MAGYARORSZÁGIG. A MAGYARORSZÁGI ZSIDÓSÁG ANNOTÁLT KRONOLÓGIÁJA AZ ELŐDEIKTŐL NAPJAINKIG I.
Jelen kiadvány egy alapjaiban már mintegy két évtizedes múltra visszatekintő célkitűzés – a magyarországi zsidóság története kutatásának szilárd keretet adó adattár és kronológia létrehozása – megvalósulásának első terméke.
Jelen kötet az első, az 1541-ig terjedő időszakot foglalja magában, a Kárpát-medencében megtelepült kisszámú zsidóság annotált kronológiáját (a történelmi előzmények bemutatása után) a honfoglalás utáni első évszázadtól a középkori magyar állam bukásáig.
A teljes – hat kötetre tervezett – mű a magyarországi zsidóság történetének saját, a megszokott hazai időrendi beosztástól eltérő korszakolását követve az alábbi módon öleli fel a magyarországi zsidóság történetét az előidőktől egészen napjainkig:
I. Hágár földjén: a kezdetektől az ország három részre szakadásáig (–1541).
II. Két világ határán: az ország három részre szakadásától II. József „Rendszabály a zsidó népre vonatkozóan” című rendeletének kibocsátásáig (1541–1783).
III. A toleranciától az emancipációig: II. József rendeletétől az 1867. évi XVII. tc. (emancipációs törvény) szentesítéséig (1783–1867).
IV. A magyar zsidóság aranykora: az emancipációs törvénytől az első világháború végéig (1867–1918).
V. Ezüstkor és pusztulás: a történeti Magyarország felbomlásától a második világháború végéig (1918–1945).
VI. A soá után: a háború utáni újrakezdéstől napjainkig (1945–2014).
A kötet adatai:
Kötés: keménytáblás
Megjelenés éve: 2014
Terjedelem: 384 oldal