„Ha a mindenkori hatalommal szembeni társadalmi ellensúly hiányzik a rendszerből, akkor a demokrácia veszélyben van. Ahogy az autokrácia hívei nem betonozhatják be hatalmukat önmaguk mauzóleumába, és nem állíthatják meg az órát az örökkévalóságig rögzítve a mostani, számukra kedvező pillanatot, úgy a demokrácia hívei sem dőlhetnek hátra nyugodtan – mintha minden rendben lenne –, ahogy az elmúlt évtizedben tették. A demokrácia sohasem befejezett állapot, hanem feszültségekkel teli, dinamikus folyamat; erők és ellenerők harcának törékeny egyensúlya. Ha a magyar demokrácia a társadalmi ellenállásnak köszönhetően túléli a tekintélyelvű kihívást, jó esély van arra, hogy utána erősebb legyen, mint valaha volt.
A politikai válság arra hívja fel a figyelmet, hogy a demokrácia nem szűkíthető le az intézményes keretekre, mert az intézményeket könnyen kiüresíthetik olyan vezetők, akik nem tisztelik a szabadság rendjét. A demokrácia csak akkor őrizhető meg, ha azt annak értékei mellett elkötelezett emberek sokasága folyamatosan támogatja.”
Bozóki András legújabb publicisztikakötete a szerző elmúlt másfél évtizedben született rövidebb írásaiból ad válogatást. A korábban megjelent kötetek közül a Magyar panoptikum (Kávé kiadó, 1996) a szerzőnek a korai Magyar Narancsban közölt cikkeit, az Ars politica (Jószöveg kiadó, 2007) pedig kulturális miniszterként publikált írásait foglalta egybe.
A könyv potenciális olvasói lehetnek a politika iránt érdeklődő értelmiségiek, tanárok, újságírók, politikai aktivisták, egyetemi hallgatók, baloldaliak és jobboldaliak, fiatalok és idősebbek.
A kötet adatai:
Formátum: B/5
Kötés: kartonált
Megjelenés éve: 2012
Terjedelem: 266 oldal