Magyarországon az 1945-ös földosztás során hatszázezer ember jutott földhöz, ezáltal tulajdonhoz, munkához, és a maga és családja megélhetési biztonságához. Magyarországon az 1989-90-es politikai rendszerváltás és az azzal együtt zajló tulajdonjogi rendszerváltás során hatszázezer ember vesztette el a munkáját, és mivel a tulajdontól a kommunista eszme jegyében már korábban megfosztották, elvesztette a maga és családja megélhetési biztonságát is.
A 20. századi Magyarország két nagy történelmi sorsfordulójának összehasonlításával indítja könyvét a szerző, ezzel mintegy keretbe foglalva annak tartalmát és mondanivalóját. Mivel a nincstelen, tulajdon nélküli ember másoknak kiszolgáltatott, függő helyzetben van, nem tekinthető szabad embernek. Ha egy társadalom többsége ilyen, az nem szabad társadalom, abban nem működhet megfelelően a demokrácia sem.
A szerző jogász, egyetemi tanár, a tulajdonviszonyok kutatója. Három évtizedes, azonos tárgyú írásait válogatta össze, hogy bizonyítsa, a tulajdonosi jogosultságok felbontása és igazságos társadalmi szétosztása ma is aktuális. A tulajdoni rendszer, a gazdasági rendszer és a politikai rendszer egymásra épülnek, és ha az alap ingatag, a rá épülő másik kettő sem stabil.
A szerző a kötetet politikusoknak, közgazdáknak, szociológusoknak ajánlja, de a tanulás és tanítás célját is szolgálja ez az emberről és az ő tulajdonáról és munkájáról szóló tanulmánykötet, aminek anyagát 1983-2012 között megjelent (vagy meg sem jelent) azonos tárgyú írásaiból célzatosan válogatott össze. De különösen ajánlja az alkotmánybíró szerző a könyvét jogász kollégáinak (ideértve a joghallgatókat is), akik törvényeket alkotnak és alkalmaznak. Ebben az értelemben ez a könyv akár egyetemi-főiskolai jegyzetként is használható, alternatív-fakultatív tantárgy, speciális kollégium anyaga lehet, vagy felhasználható a PhD képzésben. Szánja a kötetet ugyanakkor Lenkovics Barnabás a történelmi-társadalmi kísérleteknek áldozatul esett generációk emlékének. És egyben a jövő generációknak is. Alaptörvényünk Nemzeti Hitvallásából idézi: "Bízunk a közösen alakított jövőben, a fiatal nemzedékek elhivatottságában. Hisszük, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot". Ha már a szerző generációjának ez nem sikerült...
A kötet adatai:
Kötés: keménytáblás
Megjelenés éve: 2013
Terjedelem: 400 oldal