A Praktikus bankszakmai ismeretek könyv elsősorban a Felsőfokú Szakképzés Banki szakügyintéző szakirányon tanulmányokat folytató hallgatók számára készült. A műben foglalt ismeretek gerincét azok a pénzügyi (kiegészítő pénzügyi) és befektetési (kiegészítő befektetési) szolgáltatások képezik, amelyeket a bankok lakossági és vállalati ügyfeleik számára kínálhatnak. A könyv tíz fejezetből áll.
Az első két fejezet a bankok, mint kockázatokkal kereskedő vállalkozások működésének főbb elméleti összefüggéseit, valamint alapításukra, tevékenységük tartalmára, és prudens működésükre vonatkozó törvényi előírásokat tekinti át.
A harmadik, negyedik és ötödik fejezet egy nagy logikai egységnek tekinthető abból a szempontból, hogy az ügyletek bemutatása a banki mérleg főbb tételeit követi.
A harmadik fejezet a forrás oldali passzív bankügyleteket rendszerezi. Áttekintést ad a betétszerződés tartalmi elemeiről, a leggyakoribb betétformákról és főbb jellemzőikről, a betétek kamatozásáról, az egységesített betéti kamatláb (EBKM) mutatóról, valamint a betétbiztosítási rendszerről. A betétgyűjtésen kívül megismerteti az értékpapír (kötvény, letéti jegy) kibocsátással gyűjtött források főbb jellemzőit is. Az ismeretek feldolgozását és megértését számos gyakorlati példa és rendszerező táblázat segíti.
A negyedik és hatodik fejezet kiemelt témája a bankok hitelezési tevékenysége. Előbbi az eszköz oldali aktív bankügyleteket, ezen belül a hitelek főbb csoportjait és a hitelek árazásával kapcsolatos tudnivalókat, valamint az egyéb hitelszerű kihelyezéseket (lízing, faktoring, váltóleszámítolás stb.) mutatja be. Utóbbiban a hitelezési folyamat főbb szakaszainak áttekintése mellett kiemelt hangsúlyt kapnak a hitelkérelem összeállításával kapcsolatos vállalkozói (ügyfél) teendők, valamint a hitelkérelmek elbírálásával kapcsolatos banki feladatok.
A hetedik, nyolcadik fejezet a fizetési rendszerekről, fizetési eszközökről és fizetési formákról ad áttekintést. Bemutatja a fizetési rendszerek alaptípusait és kockázatait, valamint a magyarországi és a nemzetközi fizetési rendszerek működését. Megismertet a fizetések teljesítésének főbb formáival és eszközeivel, kiemelt hangsúlyt helyezve a bankkártyák használatára.
A kilencedik és tizedik fejezet röviden összefoglalja az előző fejezetekbe nem sorolható egyéb banki szolgáltatásokat és az értékpapírok forgalmazásával kapcsolatos adminisztratív feladatokat.
A könyvben szereplő ismeretek és összefüggések megértését és elmélyítését szolgálják az egyes fejezetek végén található ellenőrző kérdések és további olvasmányok, a fogalmak pontos, szakszerű használatát pedig a könyv végén lévő glosszárium segíti.
Bár a könyv egy meghatározott képzési szint hallgatóinak szól, azonban a téma iránt érdeklődő szélesebb kör számára is hasznos lehet.
A kötet adatai:
Kötés: puhatáblás ragasztókötött
Formátum: B/5
Megjelenés éve: 2011
Terjedelem: 278 oldal