Az Ifj. Gróf Andrássy Gyula Alapítvány és a Gödöllői Királyi Kastély Nonprofit Kft együttműködésében, 2018. október 26. rendezett konferencia előadásainak szerkesztett változatát állította elő 2020 novemberében" Magyarország 1918. Az osztrák-Magyar Monarchia és a történelmi Magyarország utolsó éve" címmel.
A napjainkban zajló megemlékezések súlypontja általában maga az 1919-es békekonferencia, az ott született, a magyarság számára tragikus és még a ma élő nemzedékek számára is annyira fájdalmas döntések és következményeik bemutatása. Az okok azonban a közvetlen előzményekben, az Osztrák-Magyar Monarchia 1918. őszi összeomlásában, valamint a világháborúhoz vezető folyamatokban és a háború alatt - komoly vitákban - született döntésekben rejlenek. A könyv megvizsgálja az elmulasztott alternatívákat is, pl. egy különbéke lehetőségét, továbbá azt, hogy a szomszéd népek aktivitása és agresszivitása magyar részről miért nem váltott ki eredményesebb ellenreakciókat.
A korszak történész szakértői a nemzetközi háttér mellett az 1918. év második felében elmélyülő katonai és belpolitikai válság kialakulását, majd a király habozó magatartását, végül rossz döntései következményeit mutatják be, mindazt, ami rövidesen IV. Károly államfői szerepének megszűnéséhez és Magyarország radikális belső átalakulásához vezetett.
A kötet ki nem mondott célja, hogy a kortárs közönség soraiból minél többen birtokba vegyék azt az üzenetet, amelyet ifj. gróf Andrássy Gyula emlékirataiban is megfogalmazott: "A mai háború irtózatos következményei remélhetőleg arra fogják a népeket hangolni, hogy a nemzetközi viszonyok elintézésére békés módot
A kötet adatai:
Formátum: A/5
Kötés: puhatáblás
Megjelenés éve: 2020
Terjedelem: 237 oldal