Sorozatunkban a magyar polgári történetírás legjelesebb - új kiadásban nem hozzáférhető - munkáit kívánjuk ismételt megjelentetéssel a szélesebb közönség számára megismerhetővé tenni. Azokat a munkákat, amelyeket a második világháború után nem az adott tudományterület változásának önmozgása, hanem a direkt politikai akarat iktatott ki a tudományos közgondolkodásból, az egyetemi tananyagokból és az érdeklődő nagyközönség látóköréből. Tudjuk, hogy a megjelentetendő írások témakörében a legtöbb esetben születtek újabb feldolgozások, de hiszünk abban, hogy a történettudományban is vannak állandó, „örök” értékű művek, melyek időszerűségét nem érinti egy-egy részletük (netán egész témakörük) későbbi, mégoly „korszerű” feldolgozásának megjelenése. A kiadó úgy gondolja,
hogy a magyar történetírás utóbbi évtizedeiben túl sokáig volt hegemón helyzetben egyetlen ideológia ahhoz, hogy lemondhassunk a XIX. század utolsó és a XX. század első évtizedeinek gondolati sokszínűségét tükröző munkákról.
Áldásy Antal Pesten született, 1869. szeptember 25-én. A bécsi történeti intézetben folytatott diplomatikai tanulmányok után a Magyar Nemzeti Múzeum levéltárában dolgozik (1894-1912), majd a budapesti egyetemen a középkori egyetemes történelem ny. r. tanára. 1908-tól a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1926-tól rendes tagja. 1902 és 1924 között ő szerkesztette a Turul című heraldikai és genealógiai szaklapot. Áldásy Antal Budapesten hunyt el, 1932. július 14-én.
(a Kiadó utószavából)
A kötet adatai:
Kiadás éve: 2009
Terjedelem: 129 oldal
Tartalomjegyzék:
Bevezetés
Az első keresztes hadjárat
A második keresztes hadjárat
A harmadik keresztes hadjárat
A negyedik keresztes hadjárat
Az ötödik és hatodik keresztes hadjárat
IX. Szent Lajos első keresztes hadjárata /A hetedik keresztes hadjárat/
IX. Szent Lajos második keresztes hadjárata /Nyolcadik keresztes hadjárat/
Utómozgalmak.
A lovagrendek